Turystyka
Dodane przez Administrator dnia Grudzień 27 2008 18:55:47

Szlaki turystyczne przebiegające przez Warnowo


Zielony szlak pieszy "leśny"

Szlak ma długość ok. 16 kilometrów. Trasa szlaku zielonego przedstawia się następująco:Brama dyrekcji WPN w Międzyzdrojach - Rezerwat Pokazowy Żubrów - Warnowo - Jezioro Czajcze (półwysep) - Jezioro Kołczewo - Kołczewo(przystanek PKS)


Wyruszając z Muzeum Przyrodniczego WPN przechodzimy przez bramę dyrekcji, gdzie ma swój początek zielony szlak pieszy. Skręcamy w prawo w ulicę kolejową, po 300 metrach dochodzimy do skrzyżowania, przy którym rośnie olbrzymi dąb - pomnik przyrody, i skręcamy w lewo w ulicę Leśną. Ulica leśna prowadzi dosyć stromym podejściem aż do leśniczówki WPN. Idąc dalej mijamy znajdujący się po lewej stronie budynek Szkoły Podstawowej w Międzyzdrojach. Po pokonaniu kolejnych 150 metrów wchodzimy przez okazałą bramę na teren Wolińskiego Parku Narodowego.

Po około 15 minutach marszu docieramy do Rezerwatu Pokazowego Żubrów. Dalsza droga prowadzi wzgórzami morenowymi w kierunku Warnowa. Od Rezerwatu Żubrów do wioski Warnowo jest prawie 5 kilometrów. Spacer tym odcinkiem szlaku nie jest monotonny ze względu na duże zróżnicowanie terenu.

Na szlaku znajdują się ławki, stoliki i tablice dydaktyczne. Po około 50 miutach docieramy do Warnowa. Wchodząc na drogę asfaltową skręcamy w lewo w kierunku leśniczówki. Warto zatrzymać się przy leśniczówce, by zobaczyć niezwykły, wysoki żywotnik olbrzymi mający 400 cm obwodu pnia. (fot. po prawej)


Dalszy szlak prowadzi drogą asfaltową. Po 750 metrach skręcamy w prawo wchodząc na drogę leśną. Zbliżamy się do jez. Czajcze (fot po lewej). Również tutaj co kilkaset metrów znajdują się ławki, stoliki, kosze na śmieci i tablice edukacyjne. Na półwyspie jeziora Czajcze dochodzimy do Wydrzego Głazu. Jest to jeden z większych polodowcowych głazów na terenie Wolińskiego Parku Narodowego. W obwodzie ma 8,1 metra.


Naprzeciwko Wydrzego Głazu znajduje się wzgórze, na którym niegdyś istniało najprawdopodobniej słowiańskie grodzisko. Na szczycie wzgórza znajduje się tablica informacyjna. Zielony szlak wiedzie dalej brzegami jez. Czajcze. Opuszczamy w ten sposób okolice Warnowa i udajemy się w kierunku Żółwina i Domysłowa.

Międzynarodowy Szlak Rowerowy R-10

Jest to szlak poprowadzony wokół Bałtyku. Jego polski etap rozpoczyna się w Świnoujściu na przejściu granicznym Świnoujście/Alhbeck. Poprzez Międzyzdroje szlak dociera do Warnowa. Z Warnowa, przez Domysłów, Kołczewo i Sierosław, szlak skierowany jest na Międzywodzie i Dziwnów.

Aktywny wypoczynek

Wędkowanie
Wszystkie warnowskie jeziora są objęte ochroną i wchodzą w skład Wolińskiego Parku Narodowego i wędkowanie na nich jest zabronione. Na ryby można wybrać się do Wisełki. Wędkować można na Jeziorze Wisełkowskim i jeziorze Zatorek po wykupieniu pozwolenia w leśniczówce Lasów Państwowych znajdującej się naprzeciwko pola golfowego w Kołczewie.

Polecam szczególnie wyprawę wędkarską nad jez. Zatorek. Akwen przeznaczony jest wyłącznie dla wędkarzy. Postawione są pomosty, ławki, wiaty drewniane, kosze na śmieci. W wodach Zatorka można złapać zarówno rybę białą (płoć, leszcz, krąp), jak i drapieżniki (okoń, szczupak).

Sprzęt pływający
Wypożyczalnie sprzętu pływającego znajdują się w Wisełce oddalonej od Warnowa o 4 kilometry. Na przystani nad jez. Wisełkowskim można wypożyczyć kajaki, łodzie wiosłowe, motorowe, rowery wodne. Wypożyczalnie czynne są w sezonie letnim.