Zabudowa
Dodane przez Administrator dnia Grudzień 27 2008 18:54:18
ZABUDOWA


Najstarsze zachowane budynki w Warnowie pochodzą z XIX wieku. Wyróżnia się tu chata kryta strzechą stojąca przy głównej brukowanej drodze. Dom ten (nr 33) został zbudowany na początku XIX wieku w konstrukcji ryglowej wypełnionej gliną. Obecnie jest otynkowany. Konstrukcja dachu jest dwuspadowa, przykryta strzechą.Innym, wartym wspomnienia obiektem jest zagroda wiejska nr 69 położona przy drodze wiodącej z centrum wsi do Wisełki. Budynek mieszkalny został zbudowany w trzeciej ćwierci XIX wieku. Szczytem zwrócony jest ku drodze. Wzniesiony został z cegły, na planie prostokąta, częściowo podpiwniczony, przykryty dachem naczółkowym krytym dachówką. W skład gospodarstwa wchodzą budynki gospodarcze z końca XIX wieku (jeden z 1898 roku).

Podążając dalej w kierunku zachodnim docieramy do zagrody leśniczego, obecnie leśniczówki Wolińskiego Parku Narodowego. Budynek zbudowano w 1896 roku. Jest murowany, piętrowy, kryty czerwoną dachówką. W skład gospodarstwa wchodzą jeszcze dwa murowane budynki. Jeden jest konstrukcji ryglowej (tzw. mur pruski) wypełnionej czerwoną cegłą. Naprzeciw leśniczówki rośnie przepiękny żywotnik - thuja.
200 metrów za leśniczówką, w lesie znajduje się poniemiecki cmentarz i kaplica cmentarna. Obecnie kapliczka jest w stanie rozpadu, tablice nagrobne zgromadzone są w budynku, a same mogiły są zarośnięte.


Wzdłuż brukowanej uliczki biegnącej przy lini kolejowej usytuowana jest kolonia domków z początku XX wieku. Jeden z ciekawszych budynków pracowników leśnych znajduje się za przejazdem kolejowym. (fot. niżej)